Sen pozwala zregenerować się po ciężkim dniu i „naładować baterie”. Ogromny wpływ na jakość naszego wypoczynku mają przede wszystkim: konstrukcja stelaża oraz twardość materaca. W tabeli dostępne są modele o różnym rodzaju wypełnienia, a także znakowane odmiennymi symbolami: H1, H2, H3 i H4. Szeroka skala twardości materaca została stworzona po to, aby użytkownicy mogli łatwiej określić, który model bardziej odpowiada ich indywidualnym preferencjom. Jak dobrać twardość materaca? Co oznaczają symbole H1, H2, H3 i H4? Na wszystkie wspomniane pytania odpowiemy w poniższym artykule!

Jak prezentuje się skala sztywności?

Wybierając łóżko do sypialni musimy dobrać nie tylko elastyczność materaca, ale również jego wypełnienie. Od podjętej przez nas decyzji zależy komfort snu, który przekłada się bezpośrednio na nasze samopoczucie, a także chęci do działania. Skąd wiemy, że dobrana sztywność będzie dla nas odpowiednia? Symbole podane w tabelach: H1, H2, H3 oraz H4 są bezpośrednio dostosowane do ciężkości osób śpiących.

Twardość materaca a waga użytkowników

Najczęściej producenci w przygotowanych tabelach skali zalecają dobór elastyczności do użytkownika – a więc dla osób lżejszych polecane są modele miękkie, a dla osób, których waga jest nieco większa, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się modele sztywniejsze. Jak w takim przypadku będzie prezentować się tabela? Oznaczenie w skali H1 zalecane jest dla osób ważących do 60 kg, H2 to waga w przedziale od 60 do 80 kg, H3 obejmuje wagę od 80 do 100 kg, natomiast H4 to waga powyżej 100 kg.

Co oznaczają stopnie twardości materaca?

H1

W tabelach modele oznaczone symbolem stopnia elastyczności H1 przez producentów określone są jako przeznaczone dla osób, których waga ciała nie przekracza 60 kg. Taki stopień zapewni odpowiednie wsparcie kręgosłupa oraz części barkowej. W przypadku zakupu przez osoby cięższe model nie tylko może ulec deformacjom, ale także dojdzie do jego szybszego zużycia, przez co konieczna będzie wymiana.

H2

Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest z pewnością model H2, który nie tylko wybierają osoby lubiące spać na miękkim, ale również na sztywniejszym podłożu. To idealne połączenie, na którym wyśpi się praktycznie każdy – to świetny kompromis dla osób o odmiennych preferencjach!

H3

W skali twardości H3 lokuje się w tabeli przy modelach sztywnych – jest on przeznaczony dla osób o nieco większej wadze w przedziale od 80 do 100 kg. Jeżeli taki model zostanie dobrany przez osoby ważące mniej może okazać się niewygodny – nie tylko nie zagwarantuje odpowiedniego komfortu podczas wypoczynku, ale również będzie w nieprawidłowych miejscach podpierał ciało. Skala H3 jest jednak wybierana równie często co modele oznaczone H2.

H4

Najtwardszym modelem materaca w tabelach jest H4 – stworzony jest ze sztywnych materiałów. Przystosowany jest do wyższej wagi, dlatego nawet pomimo stałego ucisku, nie będzie się odkształcał i nie straci swoich właściwości. Z pewnością jest to model w skali, który przeznaczony jest dla użytkowników preferujących bardzo sztywne podłoże do snu i dość sztywne podparcie dla kręgosłupa.

Zbyt twardy lub zbyt miękki materac?

Decydując się na produkt należy dostosować go do naszej wagi oraz wzrostu, jak również indywidualnych preferencji. Prawidłowo dobrany model będzie nam gwarantował komfort wypoczynku podczas snu. A co, jeżeli pomimo podążania za tabelą i skalą twardości trafił Ci się zbyt miękki lub mało elastyczny produkt? Pamiętaj, że taki materac może Ci przynieść więcej szkody niż pożytku i potrzebna jest jego wymiana. Nie tylko może doprowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem, ale również z krążeniem.

Materac a preferowana pozycja snu

Dobór idealnego produktu z podanej skali twardości nie jest jednoznaczny – istnieje kilka czynników, do których musi zostać dopasowany. Dzięki uniwersalnym poradom i danym zawartych w tabelach od producentów można doprowadzić do doboru idealnego modelu. Należy pamiętać, że powinien dopasowywać się do kształtu naszego ciała i zapewniać naturalną pozycję kręgosłupowi, czyli kształtu litery S „na wznak” i do linii prostej w przypadku pozycji na boku. Tylko w takim przypadku nasze ciało się całkowicie zrelaksuje i będzie mogło dojść do jego regeneracji.